top of page

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Aby produkt znalazł się na półkach sklepowych najważniejszy jest pomysł na niego. Należy określić dla kogo będzie adresowany dany produkt, jakie będzie miał działanie oraz jakie efekty będą możliwe do uzyskania podczas jego stosowania. Skład produktów kosmetycznych jest obecnie regulowany przepisami prawa. Dlatego wytwarzanie nowych kosmetyków to nie tylko dobór składników o pożądanym działaniu, zapachu czy barwie i podążanie za najnowszymi trentami kosmetycznymi. To również przestrzeganie pewnych standardów z troski o bezpieczeństwo człowieka.

Każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek Unii Europejskiej musi spełnić obowiązki prawne określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych. Nadrzędnym wymogiem tego Rozporządzenia jest przeprowadzenie odpowiednich badań, posiadanie dokumentacji oraz przeprowadzenie oceny bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Nad bezpieczeństwem wprowadzanego do obrotu produktu kosmetycznego czuwa wykwalifikowany specjalista - safety assessor. Spełnienie wszelkich obowiązków przy wprowadzeniu nowego produktu na rynek daje pewność, że wprowadzany kosmetyk jest skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla konsumenta i zgodny z obowiązującym prawem.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyków ma na celu określenie wpływu produktów kosmetycznych na zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów. Ocena bezpieczeństwa obejmuje szczegółową ocenę zgodności składu, opracowanie wykazu składników według międzynarodowej nomenklatury składników kosmetyków INCI, analizę profilu toksykologicznego oraz fizykochemicznego składników nowo wprowadzanego na rynek kosmetyku.  Raport bezpieczeństwa obejmuje także ocenę ryzyka popartą analizą toksykologiczną składników i obliczonymi współczynnikami narażenia oraz szczegółową  analizę przeprowadzonych badań dla kosmetyku gotowego.

 

 

bottom of page